loboforum.pl czyli Rada 23 Dziadów

Elitarne forum dyskusyjne wyłącznie dla Prawdziwych Dziadów w 3D. Dziadostwo pełną parą!
Obecny czas: Pon 19 Lut 2018 07:56

Koszulka forumowa

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: I to by było na tyle
PostWysłany: Czw 16 Lut 2012 19:08 
-=ON=-
-=ON=-
Awatar użytkownika

Miejscowość: z Nałkowskich
Jest inny wątek o nowej CZyFie. Ale ja chcę napisać tutaj, bo urobiłem się jak nigdy, żeby zapewnić sobie swój nikły wkład w ten dział GRAazowni.

Chodzi o mój wywiwad z twórcami gier komputerowych o Reksiu. Opublikowany w ostanicm CZF - trochę mnie kosztował.

Najpierw przejść z dziećmi 5 gier we 3 pograć (zaręczam że nie są letkie).
Później odnaleźć twórców, którzy pracują już w innej firmie.
Później pojechać do Gdańska i zrobić wywiad.
Później go spisać i autoryzować
Do tej pory to betka. Później miałem najtrudniejszy etap - roczne przekonywanie MP, że warto puścić ten tekst, skracanie o jakieś 20 tysięcy znaków i w końcu jest :)), nie wiem czy firma jeszcze istnieje. Ale teraz mogą o sobie poczytać.

Bardzo chciałem mieć wkład w dział GRAzownia - ale już chyba więcej nie dam rady, jestem kompletnie wypalony :salut:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Nie 19 Lut 2012 17:41 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: Piwnica
Gratuluję zaparcia, może było by łatwiej gdyby nie był to Reksio a jakaś inna gra, dla nastolatków kipiąca seksem i przemocą ;)

hmm... może np. ta:

Lolipop Chainsaw

http://www.youtube.com/watch?v=IDmaJwKK_ZI

:D

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Nie 19 Lut 2012 22:29 
gajowy Marucha
gajowy Marucha
Awatar użytkownika

REWELACJA!!! :rotfl:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Pon 20 Lut 2012 01:06 
-=ON=-
-=ON=-
Awatar użytkownika

śliczne majteczki, ale mam pewne mieszane uczucia do współczesnych gier tego typu - mam wrażenie, że są tak proste, ze nie da się tam jakoś sensownie przegrać. Wystarczy tylko naciskać jeden przycisk.

I uwaga taka od czapy - chyba nie da sie piłą łąńcuchową przepiłować jakoś sensownie człowieka - łańcuch bardzo szybko by się zapchał flakami.
Można "tylko" tak tępo rozszarpywać

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Pon 20 Lut 2012 11:00 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Niektóre gry mają specjalny tryb dzięki któremu faktycznie można je przechodzić wciskając 1 (jeden!) przycisk!
Większość realizmem też nie grzeszy ;).

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 21 Lut 2012 13:21 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: obywatel Monte Christo
qrde, odwaliłeś forlongu z tymi "reksiami" kawał roboty, ale wybacz, właściwie nie rozumiem po co. Niestety wyszła w tym wywiadzie cała specyfika grania - zadowolenie użytkownika, potrzeba zrobienia z tym doświadczeniem iluś tam godzin czegoś konstruktywnego, co jednak bardzo słabo przekłada się na jakieś dostępne dla innych walory estetyczne i intelektualne.
Nic, tylko grać, choć gry się tak cholernie starzeją i fajność i grywalność sprzed 5 czy 3 lat to dziś żenua...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 21 Lut 2012 13:30 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Ryszard Ochudzki napisał(a):
Nic, tylko grać, choć gry się tak cholernie starzeją i fajność i grywalność sprzed 5 czy 3 lat to dziś żenua...

Bez przesady, a szachy, go, cywilizacja, planscape torment, monkey island? Panowie z GOG.com, nie zgodzili by się z powyższym stwierdzeniem.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 21 Lut 2012 13:54 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rataje
Raczej grafika w starych grach w porównaniu z nowymi to dla niektórych żenua, miodna gierka jest przecież grywalna i po latach na mocy definicji miodności :)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 21 Lut 2012 14:16 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Ano dokładnie.

W niektórych grach tworzy się grafikę "ponadczasową", taki np. FPS (first person shooter) XIII, ma grafikę komiksową. Pomimo, że gra powstała prawie 10 lat temu, nawet dzisiaj wygląda dość atrakcyjnie. (Gatunek FPS słynie z tego, że grafika odgrywa w nim znaczącą rolę, dla mnie obecnie w tym względzie rządzi Battlefield 3 :) )
Czasem grafika wcale nie ma znaczenia, popatrzmy na takiego minecrafta, który sprzedał się w 4 milionach egzemplarzy. Grafika w tej grze ma swój charakterystyczny pikselowaty styl, pasujący bardziej do gier z lat 90 niż obecnych.
Fanów pixel artu nie brakuje, dlatego na rynku jest miejsce dla gier stojących na różnym poziomie graficznym jak i fabularnym.

Tak jak kolega SX napisał najważniejsza w grze jest miodność.

Update:
Poza tym, coraz popularniejsze komputery mobilne (smartfony, tablety, etc.) sprawiają, że mamy okazję pograć w stare, czasem zapomniane, ale nadal miodne tytuły.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 21 Lut 2012 17:46 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: obywatel Monte Christo
No pisałem o grach komputerowych. Miodność - swoją drogą czy to pojęcie zostało wypracowane u nas, czy na zachodzie też jest tak to określane- jest niezaprzeczalnym atutem gry. Miodność faktycznie daje ponadczasowość jakiejś gierki. Jeden kolo ode mnie z pracy wkręca się w środowisko filpperowców, którzy kupują się i wymieniają klasycznymi flipperami na monety - jak to drzewiej nad morzem czy innym akwenem się grało. Właściwie powinno cieszyć, że godziny poświęcone na granie na sprzęcie, który pamięciowo dziś obsługuje zegarki i zabawki trafia swą formą do ponadczasowości.
Rozumiem, że sentyment do mile spędzonych chwil jest ważny, ale -oprócz zadowolenia gracza- co z tego właściwie wynika dla tzw. kultury i sztuki?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 21 Lut 2012 20:57 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rataje
Rozumiem, że sentyment do mile spędzonych chwil jest ważny, ale -oprócz zadowolenia gracza- co z tego właściwie wynika dla tzw. kultury i sztuki?

A musi coś wynikać? Czy homo ludens kiedykolwiek był ważny dla kultury i sztuki ? Czy gra w karty, kości, szachy czy go nie jest częścią kultury?
Jeżeli Dukaj nie wahał się przenosić paralele rodem z gier komputerowych do realnego (realno-wirtualnego?) świata to czemu nie założyć ze gry komputerowe i generowane przez nie memy nie staną się prędzje czy później częścią kultury - o ile już nie są?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 21 Lut 2012 22:00 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

SX napisał(a):

A musi coś wynikać? Czy homo ludens kiedykolwiek był ważny dla kultury i sztuki ? Czy gra w karty, kości, szachy czy go nie jest częścią kultury?
Jeżeli Dukaj nie wahał się przenosić paralele rodem z gier komputerowych do realnego (realno-wirtualnego?) świata to czemu nie założyć ze gry komputerowe i generowane przez nie memy nie staną się prędzje czy później częścią kultury - o ile już nie są?

Aby ocenić czy już są, myślę, że najprościej będzie spojrzeć na wschód do wysoko rozwiniętych państw Azji.
Np. w takiej Korei gra Starcraft to niemalże sport narodowy!

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Czw 22 Mar 2012 06:13 
-=ON=-
-=ON=-
Awatar użytkownika

qrde, odwaliłeś forlongu z tymi "reksiami" kawał roboty, ale wybacz, właściwie nie rozumiem po co. Niestety wyszła w tym wywiadzie cała specyfika grania - zadowolenie użytkownika, potrzeba zrobienia z tym doświadczeniem iluś tam godzin czegoś konstruktywnego, co jednak bardzo słabo przekłada się na jakieś dostępne dla innych walory estetyczne i intelektualne.

No cóż, z naszych rozmów nie wyszły peany na cześć gier, chłopaki powiedzieli, że gry są jak kino lat 40-tych, ale jednocześnie z większości współcześnie oglądanych filmów i czytanych książek też nie ma walorów estetycznych i intelektualnych, nic tylko oglądać i czytać. A sama gra o Reksu nie starzeje się tak mocno, bo jest "komiksowa" a nie brakuje jej właśnie takich walorów. Jest zanurzona po uszy w naszej kulturze.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Pią 23 Mar 2012 12:24 
Wielki Elektronik
Wielki Elektronik
Awatar użytkownika

Miejscowość: Festung Posen
forlong gruby napisał(a):

Bardzo chciałem mieć wkład w dział GRAzownia - ale już chyba więcej nie dam rady, jestem kompletnie wypalony :salut:

to znaczy ze jest dla ciebie nadzieja na bycie normalnym ;)

-=Dz.Apost 17:24=-

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość