loboforum.pl czyli Rada 23 Dziadów

Elitarne forum dyskusyjne wyłącznie dla Prawdziwych Dziadów w 3D. Dziadostwo pełną parą!
Obecny czas: Nie 22 Lip 2018 16:29

Koszulka forumowa

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: Nie 02 Wrz 2012 13:38 
pułkownik Zubek
pułkownik Zubek
Awatar użytkownika

Miejscowość: A przywiało mnie z zachodu kiedyśtam
forlong gruby napisał(a):
OK, tego też nie kumam :)

Barton jest najwidoczniej Steamboyem, znaczy się kupuje gry od firmy Valve, która ma internetowy sklep sprzedający gry w formie cyfrowej. Dodajmy, że jest bardzo popularny (sklep) i ma częste obniżki cen, jednak jakościowo (piszę z WŁASNEGO) doświadczenia - potrafi sprzedawać gry w starych wersjach, a ich customer support jest najgorszy jaki widziałem (obok Gameseek, ale to są już oszuści i złodzieje). Niemniej jednak dopóki nie pojawiają się kłopoty - Steam może się wydawać fajnym miejscem do kupowania gier. Natomiast ostatni rysunek przedstawia, poza scenami z Pulp Fiction - reklamę firmy Valve, w której po prostu wkręcili coś murzynowi w szyję, a ktoś podpiął to pod Wallace'a. Natomiast firma Valve zaczynała od i nadal produkuje własne gry, w tym słynny Half-Life - do którego odnosi się ostatni rysunek z walizką. Po prostu Valve obiecała wydanie trzeciej części dodatkowej historii do Half-Life 2, ale nie dotrzymuje obietnicy od lat. Fani także wypatrują w pełni numerowanej trzeciej części, najchętniej na nowym silniku, a tutaj nic nie widać - Valve trzepie kasę na Steam'ie i kolejnych grach o zombie (Left4Dead). Stąd też Half-Life, którego logo widać na dole, ma już mityczny charakter. Logo które widzimy sugeruje Half Life 3.

Swoją drogą, twórca i w sumie właściciel Steam, Gabe Newell jest jednym z największych Kretyńskich Debili w Przemyśle Komputerowym (zaraz obok Johna Carmack'a). Były pracownik Microsoftu, producent największych kup w historii wersji systemu Windows, postanowił sobie pewnego dnia założyć własną firmę. Przez lata wspierał swoją firmę matkę, nawet na początku cyklu ostatnich konsol nazwał Playstation 3 "kompletną stratą czasu wszystkich [tworców i graczy] i hołubił, oczywiście X-360 Microsoftu.

Do czasu kiedy okazało się, że (jak to się mogło stać?!?!?) Microsoft lubi pieniądze, ma w nosie lojalność i nie wpuścił na usługę X-Box Live Gabe'owego Steam'a, przynajmniej na preferencyjnych warunkach. Gwoli wyjaśnień - w przypadku X-Box Live, który jest zamkniętą siecią w całości kontrolowaną i obsługiwaną przez serwery Microsoftu, ten ostatni musiałby użyczyć swoje zasoby. Tymczasem okazało się, że Playstation Network, z racji swojej otwartej architektury i podejścia firmy Sony, nie ma najmniejszego problemu z wpuszczeniem Steam'a. W tym momencie Gabe Newell obkręcił "zawór" swoich poglądów o 180 stopni, przeprosił publicznie Playstation 3, zaczął pluć na X-Box Live oraz ostatnio mocno kpić z Windowsa 8 (który na tym etapie ma jeszcze szansę stać się sporym hitem). Innymi słowy - Kretyn.
Ale generalnie, gromadzi wokół siebie zdolnych ludzi i wydaje dobre gry.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Nie 02 Wrz 2012 20:12 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rataje
Little_Dark_Cloud napisał(a):
Innymi słowy - Kretyn.

E, każdy orze jak może. A facet po prostu dba o to żeby o nim pisali, źle czy dobrze - bez znaczenia. A skoro na tym kręci lody to nie taki kretyn :smile2:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Nie 02 Wrz 2012 21:40 
pułkownik Zubek
pułkownik Zubek
Awatar użytkownika

SX napisał(a):
Innymi słowy - Kretyn.

E, każdy orze jak może. A facet po prostu dba o to żeby o nim pisali, źle czy dobrze - bez znaczenia. A skoro na tym kręci lody to nie taki kretyn :smile2:

No nie bardzo, najpierw obraził posiadaczy (wtedy obecnych oraz przyszłych) PS3, teraz obraża posiadaczy X Boxa oraz system, którego może niebawem posiadać jego największa baza klientów. Już ma w tej chwili dwóch poważnych konkurentów, w dodatku dysponujących swoimi własnymi grami na wyłączność - a Valve, jak już wspomniałem - się mocno opieprza. Więc może się tak zdarzyć, że Gabe będzie żył jedynie z tego, co Barton u niego zakupi, a to z kolei może na nowego Porszaka co tydzień nie starczyć... A majątek zbił ZANIM zaczął się wypowiadać tak szczęśliwie jak teraz, jeśli już to lżył nieistotne rynki.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Nie 02 Wrz 2012 22:00 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: Piwnica
Tak przy okazji, SX wyłącz w Uplay opcję przechowywania save'ów w chmurze, opcja ta jest niedopracowana i potrafi sporo namieszać...

Już dwa razy zepsuła mi save'y herosów vi, całe szczęście gra jest na tyle przyjemna, że mi się nie nudzi ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Nie 02 Wrz 2012 22:15 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Już ma w tej chwili dwóch poważnych konkurentów, w dodatku dysponujących swoimi własnymi grami na wyłączność - a Valve, jak już wspomniałem - się mocno opieprza

W sensie tworzenia nowych gier się opieprza? Bo co do Steama, skoro robią wersję tegoż na Ubuntu, to jednak się chyba nie opieprzają? ( no chyba że uznamy to za ruchy pozorne mające na celu wkurzenie Microsofta i ugranie jakichś preferencji dla Steama na MetroStore - czy jak się ten sklep aplikacji popod WinRT będzie nazywał).

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Pon 03 Wrz 2012 00:57 
pułkownik Zubek
pułkownik Zubek
Awatar użytkownika

SX napisał(a):
Już ma w tej chwili dwóch poważnych konkurentów, w dodatku dysponujących swoimi własnymi grami na wyłączność - a Valve, jak już wspomniałem - się mocno opieprza

W sensie tworzenia nowych gier się opieprza? Bo co do Steama, skoro robią wersję tegoż na Ubuntu, to jednak się chyba nie opieprzają? ( no chyba że uznamy to za ruchy pozorne mające na celu wkurzenie Microsofta i ugranie jakichś preferencji dla Steama na MetroStore - czy jak się ten sklep aplikacji popod WinRT będzie nazywał).

Dokładnie tak i to prawie we wszystkim:

Valve jako wydawca tworzy/wydaje niewiele gier, sklepy Ubisoft czy EA mają większą ofertę.

Steam pod Linuxa i Maca to jest w tej chwili kpina - w większości wypadków po prostu biorą PC-tową wersję i wykorzystują wrapper Wine (zazwyczaj developerzy, ale Steam to dystrybuuje bez mrugnięcia) - oczywiście o optymalizacji czy porządnym supporcie do sterowników/API/hardware'u pod te systemy w takim przypadku nie ma mowy, tak więc większość tytułów ma kosmiczne wymagania sprzętowe, a np. Wiedźmin pod Mac-iem nie działa WCALE na większości konfiguracji, nawet z nadmiarem spełniających minimalne wymagania sprzętowe. Po prostu na niektórych kompach wywala się po jakichś 20 minutach gry i wu. Okazuje się, że wersja dostępna przez Steam używa starej wersji gry i starej wersji wrappera Wine i nie update'ują jej bo... bo nie (da się ręcznie podmienić pliki, ale do tego "specjalnej i dedykowanej wersji Macowej" gry nie potrzeba.
Support Steam ma klienta w dupie, co przy fakcie, że akurat w przypadku Maców by potestować WSZYSTKIE możliwe konfigi spełniające wymagania minimalne, wystarczyło sprawdzić zaledwie KILKA komputerów - jest czystą bezczelnością. Dodajmy do tego, że na przykład EA także wykorzystuje Wine, ale do tego tworzy dodatkowy soft wszędzie tam, gdzie jest niezbędny (wykorzystanie hardware'u itp.). Efekt jest dużo lepszy (choć oczywiście nie doskonały), więc wybór między Steam'em i Origin EA jest oczywisty, choć ten ostatni Maca specjalnie nie wspiera.
Tak więc rynku Macowego Steam raczej nie podbije, mimo reklam i wielkich oświadczeń, chyba że gwałtownie poprawi jakość i ilość softu. Linux z kolei, to ŻADNA komercyjna platforma do gier, od lat jedzie na oparach, bo z jednej strony jest sporo entuzjastów i dlatego jeszcze nie zdycha, z drugiej - nie da się stworzyć porządnego wsparcia komercyjnych gier do niekomercyjnego systemu, choćby sam customer support czegoś takiego to maleńki koszmar.

Mała dygresja - prawdopodobnie podobny los czeka Androida - jeśli z wsparcia tego systemu wycofają się Samsung i Sony, będzie jedynie ciekawostką promowaną przez Google. Sony dużo w Androida zainwestowało, ale po ostatniej klęsce finansowej całej firmy może zmienić zdanie. W zasadzie jedynie dział Playstation nie przynosi im wstydu, dlatego też dotychczasowy szef pionu PS, Kaz Hirai został nowym szefem całości. W tej sytuacji i znając Hirai, jeśli Windows OS przyjmie się na komórkach, będzie dużo bezpieczniejszą platformą do wydawania aplikacji i zarządzania hardware'm. Dodatkowo ważna będzie integracja - komputery Sony działają pod Windowsem. Apple już zintegrowało GUI iOS z GUI Mac OS X, Windows 8 uczyni podobnie z Windows Mobile, z czym jednak ma być zintegrowany Android, z Chrome OS-em? Oczywiście, najpierw będzie okres krytyki i przyzwyczajania się userów do nowego Windowsa, ale jeden sposób obsługiwania wszelkich urządzeń elektronicznych jest - jakby nie patrzeć - wygodny i przyjmie się wśród zwykłych zjadaczy chleba. W tej sytuacji Android ma ciężką próbę przed sobą, chyba, że powstanie wersja na duże maszyny, np. wspomniany Chrome OS, tylko że Google ostatnio przebija nawet Microsoft bezczelnością i zagrywkami monopolistycznymi, a swojej wersji systemu nadal nie przygotował na poziomie choćby minimalnie mogącym zastąpić Win/Mac OS. jedyne co udało się im osiągnąć, to wymusić na Microsofcie poprawienie IE oraz Windows Mobile.

Microsoft Store będzie oferowało gry, aplikacje, muzykę i filmy, podobnie jak iTunes/App Store Apple'a czy Playstation Store. Tak więc już z rozbiegu zjada Steam. Jedyna przewaga Steam'u to ultra niskie ceny, które można było utrzymać będąc jedynym graczem na rynku PC. Mając konkurencję, dysponującą dodatkowo dużą ilością własnego softu, może będzie trzeba jednak ceny podnieść, by serwis utrzymać. Myślę więc, że przejście na rynek Macowy/Linuxowy to trochę desperacja, trochę próba wybadania rynku i utrzymania pozycji- ale naprawdę nieudolna i to z winy podejścia samego Valve (patrz wyżej). Myślę, że Steam mógłby sobie, z racji wieloletniego istnienia wywalczyć przyczółek na Windows 8, ale pod warunkiem, że będzie pod tym systemem działał poprawnie. W tym świetle wkurzanie twórcy systemu nie jest zbyt mądre, Newell powinien trzymać jednak język za zębami. No chyba że Windows 8 spektakularnie upadnie... ale nawet wtedy Microsoft będzie rozwijał Windows 7, może przy okazji utrudnić działanie Steam'u... yup Gabe to zdecydowany kretyn. Nie wróżę Steam'owi spektakularnej klęski, ale pozycję monopolisty na PC z pewnością straci, a jego konkretnej pozycji (czytaj - komercyjnie opłacalnej tak jak PC) na Macu i Linuxie jakoś nie widzę... Chyba, że nagle wszyscy: Apple, Microsoft, EA i Ubisoft popełnią jakieś kosmiczne porażki ze swoimi sklepami.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Pon 03 Wrz 2012 07:55 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

I Samsung i Sony stosują taktykę oferowania telefonów z rozmaitymi systemami operacyjnymi: Samsung wypuszcza telefony z Androidem, BadaOS, Windows Phone i planuje wypuszczanie telefonów z Tizen OS, czyli ciągiem dalszym niekończącej się historii z Moblinem/Maemo/MeeGo.
Sony Ericsson Mobile Communications miało ostatnio w portfolio telefony z Windows Mobile, Android i VitaOS, i nie zdziwię się jak wypuszczą smartfony z Windows Phone.
Nie sądzę żeby mieli się wycofywać z Androida zwłaszcza że jak na razie Androidy dobrze się sprzedają. Taka polska ciekawostka: Systemy operacyjne używane w Polsce - Android jest drugi po Windowsach.

Też mam wrażenie że ze względu na łatwość synchronizacji pary iOS/MacOS oraz Windows Phone/Windows 8 zamiotą resztą świata. Oferowana funkcjonalność na dzień dobry plus posiadanie własnych chmur i przez Appla i przez M$ zrobią swoje.
Co do synchronizacji Androida to mogę synchronizować go z moim Mintem na wiele sposobów: poprzez Ubuntu One, przez Dropboxa, Google Drive czy Sky Drive, czy też jakikolwiek inny program do łączności z chmurą który będzie dostępny pod obadwa te systemy. No, tylko że misie chciałoby kombinować, a innym niekoniecznie.
GoogleOS czy też ChromeOS to temat do odrębnych żartów. Jak to mówią, Windows 98 był systemem w którym za shell robiła przeglądarka, ChromeOS jest systemem w którym za system robi przeglądarka. Target ChromeOS jest dla mnie wysoce niejasny: po cholerę mi okrojony system w którym mogę instalować nowe programy tylko jako rozszerzenia przeglądarki, skoro mogę mieć Ubuntu i instalować co zechcę, w tym Firefoxa, Operę czy Chromium? Google odpowiada że Chromy OS będzie dla słabszych netbooków. A to ciekawe, bo dla słabszych notebooków oferują też Androida w wersji x86? Bez pał litry nie razbieriosz..

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 04 Wrz 2012 03:17 
pułkownik Zubek
pułkownik Zubek
Awatar użytkownika

Generalnie chodziło mi o to, że obie firmy (Sony i Samsung) prowadziły/prowadzą np. kampanie reklamowe Androida, podobnie jak np. Nokia prowadzi teraz kampanię promującą Windows. Bez takiego komercyjnego marketingu, Android dostępny jedynie jako opcja, może się nie utrzymać. Oczywiście, że w tej chwili ma niesamowitą część rynku i ogromną ilość sprzedanych telefonów, cóż jednak z tego, skoro na przykład taki iPhone, przy jedynie 5% zajęciu rynku generuje dla Apple'a (poprzez App Store) ponad 50% całkowitego zysku z rynku smartfonów. Bez wsparcia finansowego, różnie może być. Symbian też miał kiedyś mocną pozycję.

Jeśli chodzi o unifikację systemów to bardziej chodziło mi o to, że Apple i Microsoft przenoszą GUI/obsługę z telefonów do systemów operacyjnych. Oczywiście, na początku użytkownicy komputerów będą się wściekać i krytykować, ale jeśli rynki się jakoś drastycznie nie załamią - w końcu się przyzwyczają. Tymczasem, nazwijmy ich tak - szarzy użytkownicy, mając do dyspozycji jeden sposób obsługi do nauczenia mniej - zapewne entuzjastycznie będą Windows 8 (w przyszłości) instalować. Jeśli kolosalna sprzedaż Mac Os X-a z taką integracją może być jakimś wskaźnikiem (Mountain Lion, wypuszczony w lipcu), Microsoft może być spokojny. Nie zdziwiłbym się nawet, gdyby w którymś momencie producenci monitorów mocno weszli w ekrany dotykowe, jeszcze bardziej promując ideę. Kiedyś w końcu "czarniejsza czerń" jako slogan reklamowy i zachęta do kupienia nowego sprzętu przebrzmi, wyświetlacze osiągną maximum możliwości ulepszenia obrazu (przynajmniej z punktu widzenia ludzkiego oka) - co więc pozostanie? Tymczasem dotykowy ekran może być przynajmniej kilkakrotnie usprawniany jako coraz precyzyjniejszy, można go pokrywać powłoką nie zostawiającą śladów palców... mamy ładne kilka lat usprawnień, ciągnących kasę aż miło.

Na razie jednak promowanym modelem jest obsługa systemu poprzez dotykowe pady, co jest oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem, ale rozsądek i logika < komercja.

W kwestii Androida i ChromeOSa - nie wiem czy Tobie też się wydaje, że oba systemy wydają się stanowić dla siebie konkurencję? W każdym razie, ich integracja ze sobą byłaby stratą czasu. Tak samo trudno oczekiwać by np. Android wszedł na rynek PC i cokolwiek wywalczył, bez oferowanej już teraz pod Windows dużej ilości softu/wsparcia do niego. Jedynym rozsądnym pomysłem, jaki mi w tej chwili przychodzi do głowy, to wykonanie czegoś takiego jak MUI, będącego software'ową nakładką GUI/sterowania znanego z Androida na Mac OS X/Windows, która jednocześnie pozwalałaby na dostęp do normalnego softu pod te systemy operacyjne pisanego. Wykonalne, ale trudne i może napotkać przeszkadzajki ze strony Microsoftu i Apple'a.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 04 Wrz 2012 11:41 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Na pewno spójność interfejsu na komórach i na kompach nie zaszkodzi ani chłopakom z Redmond ani z Cupertino. A kafelki na Windows 8 bez ekranu dotykowego tracą sens, wiec spodziewać się możemy wysypu monitorów dotykowych jak i laptopów z ekranami dotykowymi. Trynd pewnie będzie ala Asus Transformer czyli laptop z wyjmowanym ekranem który może robić za tablet.
Jak dla mnie ChromeOS to może być sprzedawany z laptopami jako taki starter (lepsiejszy BIOS?), zaraz jak odpalę i wklepię hasło wifi, to sobie na necie coś sprawdzę, pocztę przeglądnę, a dopiero jak będę miał chwilę czasu to wrzucę siakiś normalny system operacyjny - jeśli byłby to linuks może nawet przejąć jakieś ustawienia z Chromego, i tyle. Nie jest to dla mnie system do ciągłego używania.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 04 Wrz 2012 12:48 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Miejscowość: Piwnica
Ja tam jestem ciekawy MS Surface, a ujednolicony UI (xbox,w8,wp,surface) wraz z chmurą wydaje się być świetnym pomysłem.
Na każdym urządzeniu mamy takie same podstawowe funkcjonalności oraz dedykowane tylko jemu. Piękny monopol :)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Wto 04 Wrz 2012 14:20 
pułkownik Zubek
pułkownik Zubek
Awatar użytkownika

Cóż, przynajmniej teraz jest to dobra i działająca idea, co prawda - znowu nie Microsoftu (ani nawet Apple'a). Jako ciekawostka - pierwsze pomysły tego typu, o których słyszałem to była "Amiga Anywhere" jeszcze w XX wieku, która została wtedy - niespodzianka - mocno wsparta przez Microsoft. W 2004 roku, kiedy zabrakło ówczesnej Amiga Inc. funduszy, projekt (realizowany częściowo przez podwykonawcę TAO Group) został wchłonięty przez firmę Gates'a. Nic w przyrodzie nie ginie.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: Pon 17 Wrz 2012 14:38 
Marszałek Józef
Marszałek Józef
Awatar użytkownika

Google ma ChromeOSa, a Mozilla pokazała że i oni nie gęsi:

EN: http://rawkes.com/articles/there-is-something-magical-about-firefox-os

PL: http://blog.end3r.com/214/w-firefox-os-jest-cos-magicznego/

http://www.youtube.com/watch?v=5MzuGWFIfio&feature=player_embedded

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość